x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Ev dekorasyonunda kullandığınız renk tonları, desenler, objeler ve eşyalar benimsediğiniz stilin birbirini tamamlayan ayrıntıları olur. Zamanınızın büyük bir kısmını geçirdiğiniz salon ise yaşam tarzınızı ve beğenilerinizi doğrudan yansıtır. Birkaç temel renk tonunun duvarlarda, perdelerde ve mobilyalarda kullanıldığı alanın enerjisini yükselten dekorasyon öğesi kuşkusuz salon halı modelleridir. Mekanın büyüklüğüne ve tasarımı belirleyen stile göre seçeceğiniz desenler cesur tonlarda ya da soft renklerde modern salon halı detayı ile vurgulanabilir.

Salon Halısı Modelleri

Koltukları süsleyen kırlent yastıklar, duvarlara asılan tablolar, şık fon perdeleri ve orta sehpanın üzerine yerleştirilmiş objeler, zemini kaplayan halı ile bütünsel bir görünüm yakalayarak salon dekorasyonunu oluşturur. Boş bir salonu yerleştirmeden önce hangi renk tonlarını vurgulamak istediğinize karar vermek dekorasyonun ilk adımı olacaktır. Aydınlık ve ferah bir görünüm istiyorsanız, minimalist stili içinde barındıran detaylardan yola çıkabilirsiniz. Beyaz salon halısı ile kombinleyeceğiniz naturel tonlarda mobilyalar, mekanı olduğundan daha geniş gösterecektir. Sadeliği ön plana çıkaran tasarımlarda olabildiğince az aksesuara yer vermek ve perde seçimlerinde küçük desenler veya düz renkler kullanmak alanda konforu ve fonksiyonelliği vurgular. Enerjisi yüksek bir salon dekorasyonunda ise renklerin zıtlığından yararlanabilirsiniz. Sarı ve hardal tonlarında seçeceğiniz koltuk kumaşları lacivert salon halısı ile muhteşem bir uyum yakalar. Daha sofistike bir görünüm elde etmek istediğinizde ise pembe renk skalasından seçeceğiniz duvar renklerini füme koltuk takımı ve gri salon halısı ile tamamlayabilirsiniz.

Salon Halısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Salon halısı seçerken alanın genişliği ile birlikte dekorasyonu oluşturan diğer ayrıntılara dikkat etmek gerekir. Ferah bir alanın içinde büyük salon halısı görkemli durabilir. Ancak dar bir mekanda minimalist mobilyalar ile düz renkte oval salon halısı seçmek daha doğru olur. Salon dekorasyonunun en önemli ayrıntısı kabul edilen halının üzerindeki şekiller, belirgin renk tonları ve dokusunun kalın ya da ince oluşu hem mekanın stiline hem de kullanım biçimine göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, dikdörtgen bir yemek masasının altına yuvarlak salon halısı yerine masanın şekli ile uyum sağlayan bir model yerleştirmek doğru olur. Diğer yandan iskemleleri hareket ettirirken halının toplanmaması ve duruşunun bozulmaması için doğru ölçülerde olması gerekir. Bunun için 6 metrekare salon halısı tercih ederek, masa ile birlikte etrafına dizilmiş olan iskemleleri de kaplamasını sağlayabilirsiniz. Oturma grubunun önüne yerleştiren halı dekorasyonun tarzına göre belirlendiğinde bütünlük ön plana çıkar. 8 metrekare salon halısını yerleştirirken, kanepe ile yanında bulunan koltukların yaklaşık bir karış mesafeyi içeri alacak şekilde konumlandırılması, orta sehpa ile hizalanması dekorasyonu tamamlar.  

Salon Halısı Ölçüleri

Renklerini, desenlerini ne kadar beğenmiş olursanız olun, salon halısı ölçüleri mekanın büyüklüğü ile doğru orantılı olmalıdır. Salon halı tercihiniz için öncelikle alanı duvardan duvara ölçmek ve ebatlarına göre göre en uygun halı modelleri arasında dekorasyonunuzu tamamlayacak tasarımda bir halı seçmek doğru olabilir. Salon halısı ölçüleri 160 x 200 cm, 170 x 250 cm, 180 x 280 cm, 200 x 290 cm gibi ebatlarda değişkenlik gösterebilir. Örnek olarak 6 m2 salon halısı 200 x 300 cm ebadında üretilir. Bu ölçü büyük salon ve oturma odaları için ideal olabilir. Eğer geniş bir salonunuz varsa küçük bir halıyı salonunuzun ortasındaki boş alana yayarak alanı iki bölüme ayırabilir, birbirini tamamlayan iki büyük boy halıyı yemek masasının ve koltuk takımının olduğu alanlara yerleştirebilirsiniz. Retro tasarımlardan hoşlanıyorsanız, dikdörtgen yerine oval ya da yuvarlak şekilde yumuşak tüylü peluş halılar salonunuzun dekorasyonuna sıcak ve samimi bir dokunuş katar.

Salon Halısı Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Dekorasyon öğelerinin tarzını önplana çıkaran salon halılarının gücünü hafife alamayız. Diğer tüm eşyaları tamamlayan bu anahtar parça bulunduğu alanı renklendirerek etkileyici bir dönüşüm yaratır. Uzun tüylü bir halı yumuşak dokusu ile sıcak tutarken, ince iplerden dokunmuş zarif bir halı salon dekorasyonunuzu güzelleştirir. Salon halısı modeli ne olursa olsun her zaman maksimum konfora sahiptir. Yaşam alanlarının atmosferine yenilik kazandıran halılar farklı desenleri ve canlı renkleri ile bulunduğu mekanlara sıcaklık katar. Ahşap bir sehpanın altına yerleştirilmiş büyük salon halısı motifleri ile göz kamaştırırken, aynı zamanda etrafındaki eşyaların belirgin özelliklerini vurgular. Salon halı modelleri dekorasyonun temel öğesini oluşturması bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Salon Halısı Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Salonunuzda kullandığınız halıların malzemesi, renkleri, dokusu onları en doğru şekilde temizlemeniz için belirleyici unsurlardır. Genellikle salon halılarının temiz ve bakımlı olması için düzenli olarak nazikçe silmek, ağartıcı, renk açıcı malzemeler yerine halı şampuanı kullanmak, halı yıkama özelliği olan süpürgelerden yararlanmak faydalı olabilir. Bazı salon halı modelleri ise bu tür işlemlere maruz bırakılmadan profesyonel olarak temizlenir. Özellikle yün veya ipek halılar ile bambu salon halısı gibi hassas olanların bakımının özel olarak yapılması gerekebilir. Halınızın uzun ömürlü olması ve ilk günkü canlılığını koruması için kullanma kılavuzundaki talimatları dikkate alarak temizlemeniz önerilir. Halının temiz görünmesi elbette hangi renk olduğuna göre farklılık gösterebilir. Krem salon halısı cesur bir renk tonu olmakla beraber, lekelenme ihtimaline karşı koyu renklere göre daha çok özen gösterilerek kullanılmalı, sık sık temizlenmelidir. Buna karşın üzerinde desenler olan mavi salon halısı süpürülerek tozu alındığında temiz bir görünüme sahip olacağından daha seyrek aralıklarla silinebilir.

Salon Halısı Nasıl Yıkanır?  

Salon halısı ne kadar küçük olursa olsun kilim modellerinde olduğu gibi makinede yıkanmamalıdır. Saçaklarının bozulmaması, boyanın akmaması ve en önemlisi de halının formunu kaybetmemesi için özel ekipmanlar vasıtasıyla yıkama işlemini gerçekleştiren uzmanlardan yardım alabilirsiniz. Halının malzemesine göre buhar yardımıyla veya makine ile yıkanması, hassas halıların kuru temizleme yöntemini uygulayarak kir ve lekelerden arındırılması, güneşe maruz bırakılmadan kapalı alanda kurutulması gerekir. Halı yıkama işlemi sonrasında nemli bırakılmaması küf ve koku oluşumunu önler. Bazı halı modelleri leke tutmayan malzemelerden üretilir. Yıkanabilir salon halısı özelliğini taşıyan ürünleri halı şampuanı veya saf beyaz sabun ile yumuşak bir bez kullanarak temizleyebilirsiniz. Sert fırçalar, temizlik deterjanları, güçlü leke çıkarıcılar halıyı yıpratabileceği için kullanmaktan kaçınmalısınız.

Mevsime Göre Salon Halısı Seçimi

Özellikle sıcak iklimin olduğu yerleşim alanlarında yaz mevsimine girerken salon halıları kaldırılır, yerlerine daha ince dokunmuş halılar yerleştirilir. Mevsime göre salon halısı seçimi yaparken sıcak tutan, tüylü ve kalın salon halısı modellerini ya da daha hafif ve yumuşak kilimleri tercih edebilirsiniz. El dokuması veya makine halısı boyutlarına ve malzemelerine göre farklılık gösterir. Örneğin, yazlık evlerde daha pratik ve kullanışlı olan, kolayca silinebilen ince salon halısı dekorasyona renk katabilir. Küçük parçalar halinde birkaç salon halısı kullanmak, mevsime göre değiştirme olanağı yaratır. Eğer büyük ebatlarda salon halılarını tercih ediyorsanız, her mevsime uyum sağlayabilen dokuda ve renkte olanlarının arasından seçim yapabilirsiniz. Parke veya taş zeminlerin üzerini kaplayan bohem, klasik ya da modern tasarımlı salon halılarının şık ve konforlu olduğu kadar aynı zamanda işlevsel olması dikkate alınmalıdır.

En Uygun Salon Halısı Fiyatları

Frenda Home halı modelleri parlak renkleri ve göz alıcı motifleri ile evinizi tamamlar. Halılarınız eskidiğinde ya da dekorasyon stilinizi değiştirmek ve yenilenmek istediğinizde Frenda Home salon için halı modelleri arasında birbirinden farklı tasarımları bulabilirsiniz. Salon halı fiyatları her bütçeye uygun şık ve kaliteli modelleri kapsar. Dekorasyondaki son dokunuş olan salon halı modelleri ve fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilir, birbirinden farklı stillerde halılar ile evinizi güzelleştirebilirsiniz. Salon halısı ucuz olmalı, aynı zamanda modeli ve tasarımı ile dikkat çekmeli diyorsanız, Frenda Home salon halılarını hemen keşfedebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.