x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Halı Ebatları Boyutları ve Metrekaresi (m²)

Ev dekorasyonunda bütünlüğü sağlayan tamamlayıcı parça olan halı seçiminde, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta halı ölçüsüdür. Halılar, kullanıldıkları ortama sıcaklık katar ve dekorasyona yön veren kişinin karakteristik özelliklerini yansıtır. Bu sebeple halı seçimi yaparken, seçeceğiniz halı modelinin kullanacağınız odanın dekorasyonu ile oluşturacağı bütünlük kadar aynı zamanda halı ölçüsünün de odanın büyüklüğüne uyum sağlaması gerekir.  

Halı ölçüsü farklılık gösteren sayısız renk, desen ve dokuda halılar vardır. Dolayısıyla kullanacağınız alan için, tarzınızla uyumlu istediğiniz renk ve desenlerdeki halıyı kolaylıkla bulabilirsiniz. Bunun için ilk olarak yaşam alanınızla bütünlük sağlayacak halı ölçüsünü belirlemelisiniz. Halı ölçüleri hakkında da bilgi sahibi olmanız seçim yapmanızda fayda sağlar. Örneğin; 80x150 halı kaç metrekare, 120x180 halı kaç metre, 22 metrekare halı kaça kaç gibi soruların cevabını bilmek bu noktada işinizi kolaylaştıracak detaylardır. Farklı birçok özelliğe sahip özel ölçü halılar olduğu gibi standart olarak belirlenen halı ölçüleride vardır. Gelin şimdi, halı ölçüsü detaylarını gözden geçirelim... 

3 M² Halı Ölçüleri

3 m² halı ölçüsü standart halı ölçüleri arasında yer alır. Bu halılar orta ve küçük boy halılar olarak tanımlanabilir. Her renk ve desende istediğiniz mekanda kullanabileceğiniz dokuda farklı ölçülerde 3 metrekare halı ölçüsü mevcuttur. Peki, 3 metrekare halı ölçüsü kaça kaç? Bu sorunun cevabı olarak, 3 m² halı ölçüleri şu şekilde sıralayabiliriz:

           80 x 375 cm 

           100 x 300 cm

           120 x 250 cm

           150 x 200 cm 

4 M² Halı Ölçüleri

İdeal halı ölçüsü olarak nitelendirilen halılar arasında yer alan 4 m² halı ölçüsüne sahip halıların klasik, modern ve sade olarak birçok modeli vardır. 4 metrekare halı ölçüsü boyut olarak sık tercih edilen halı ölçüsüdür. Bununla birlikte birden fazla 4 metre halı ölçüsü vardır. 4 metrekare halı kaç cm ve 4 metre kare halı kaça kaç gibi sorulara cevaben, 160 x 230 cm ölçülerine sahip halıların bu kategoride yer aldığını söyleyebiliriz.  

5 M² Halı Ölçüleri

Yaşam alanınızın 5 metrekare halı ölçüsüne uygun olup olmadığını bilmek için öncelikle alanınızın ölçüsünü bilmeniz gerekir. En ve boy ölçülerini aldığınız yerin 5 m² halı ölçüsüne uyup uymadığını bu şekilde değerlendirebilirsiniz. Daha sonra sadece size kullanacağınız alan için belirlediğiniz halı ölçüsündeki halı modelleri arasından zevkinize hitap eden halıyı seçmek kalır. Bu kategoride ki halı ölçülerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

           80 cm x 650 cm 

           100 cm x 500 cm 

           160 x 300 cm 

           180 x 270 cm 

           200 x 250 cm 

6 M² Halı Ölçüleri

6 m² halı ölçüsündeki modeller geniş salonlar ve büyük oturma odaları için uygundur. Bulundukları alana genişlik ve ferahlık hissi katarlar. 6 metrekare halı ölçüsüne sahip çeşitli tasarımda her zevke hitap eden halılar bulunur. Geniş alanlarınız için halı seçimi yaparken, satın alacağınız 6 metre halı ölçüsünü tam olarak belirlemeniz gerekir. Bunun için 6 metrekare halı kaça kaç ve 6 metrekare halı kaç cm biliyor olmasınız. Bu kategoriye ait halı ölçüleri şu şekilde listelenebilir:

           200 x 300 cm 

           190 x 280 cm

           190 x 190 cm 

           180 x 280 cm

  

Koridor Yolluk Halı Ölçüleri

Koridorlar, eve girişte veya tüm odaların açıldığı alanlardır. Koridorda halı kullanmaktaki amaç sert ve genellikle soğuk olan zeminde yumuşaklık ve sıcaklığın hissidir. Bunun için evinizdeki koridorun büyüklüğüne uygun olarak tek parça halinde uzun bir yolluk kullanacağınız gibi, parçalar halinde uzun, oval veya yuvarlak şekle sahip istediğiniz halı ölçüsünü değerlendirebilirsiniz. Koridorun ölçülerini bilmeniz ve halı seçimi yaparken halı ölçüsünü belirlemeniz işinizi bi hayli kolaylaştırır.  

Yatak Odası Halı Ölçüleri

Yatak odaları kuşkusuz evin konfor alanıdır. Yatak odası için halı ölçüsü belirlerken bu konforun korunmasını sağlamak önemli bir ayrıntıdır. Yatak odasına uygun olarak yatağa uyumlu olarak konumlandırılmış halılar, yatarken veya yataktan kalktığınız da ayaklarınızın çıplak ve sert olan zemine basmaması için gereklidir. Bunun için genellikle yatağın iki yanı için kısa ayak ucu kısmı için uzun yolluk şeklinde kısa ve uzun halı ölçüleri bir arada kullanılır. Ayrıca büyük bir halının yatağın alt ve kenarlarını kapsayacak şekilde konumlandırılması da seçenekler dahilindedir. Son zamanlarda ev tekstili trendlerinde favori olan büyük halı ölçüsü, yatak odalarında da modern bir aura oluşturduğu için sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır.

Halı Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Halının metrekaresini hesaplamak için ilk olarak halının en ve boy ölçülerini biliyor olmanız gerekir. Halının ölçüleri halının altına yapıştırılmış etikette yer alır. Herhangi bir sebepten etiketteki ölçüler silinmişse halının eni ve boyu metre yardımıyla ölçülür. Daha sonra halının en ölçüsü ve boy ölçüsü birbirleri ile çarpılarak halının metrekaresi çıkan sonuca göre bulunmuş olur. Örneğin; 160x230 halı kaç metrekare, 120x180 halı kaç metrekare, 200x290 halı kaç metrekare gibi sorularınızın yanıtını bu yöntemle bulabilirsiniz. 

Halı Ölçüsü Nasıl Alınır?

Belirlediğiniz bir alan için halı alışverişi yapmadan önce halının serileceği alanın ölçülerini almalısınız. Bu ölçü küçük mü yoksa büyük mü halı istediğinize göre değişir. Küçük halılar ortamı ferah gösterirken büyük halılar serildiği alanı daha geniş gösterir. Tercihiniz küçük halıdan yanaysa halının serileceği alandaki eşya ya da duvarlardan ne kadar uzak olacağına karar vermelisiniz. Ardından ölçüm yapabilirsiniz. Eğer büyük ve eşyaların altına giren bir halı istiyorsanız eşyaların taba ölçülerini de alıp o şekilde bir değerlendirme yapmalısınız. Karar verdiğiniz halının ebatlarını sereceğiniz alanın enini ve boyunu ölçerek bulabilirsiniz. 

Halı Ölçümü İçin İpuçları

Halı ölçümü yaparken bazı ipuçlarına dikkat ederseniz işiniz daha da kolaylaşır. Bu ipuçları şu şekilde sıralanabilir:

           Halıyı sereceğiniz alanın ölçülerini iki kez almanız yanlışlık ihtimallerini ortada kaldırır.

           Halıyı kullanacağınız alandaki eşyaların altına halının girip girmeyeceğini belirlemelisiniz. 

           Rahat bulunan ölçülerde olan modelleri seçmek renk ve model konusunda daha faza seçeneğe ulaşmanızı sağlar.

Sık Kullanılan Halı Ölçüleri

Her evin ihtiyacına uyabildiği için genellikle daha çok tercih edilen halı ölçüleri; 4 m² halılar, 6 m² halılar, yatak odası halıları ve yolluklardır. Bu halılar diğer halı ebatlarına göre daha sık kullanıldığı için renk ve desen olarak daha fazla üretilirler. Dolayısıyla sık kullanılan halı ölçülerinde renk ve desen çok daha fazladır. Klasik modellerden vintage tasarımlara, modern geometrik uygulamalardan geleneksel motiflere hatta 3D tasarımlara kadar geniş model skalası, kullanıcılara da seçim konusunda özgürlük tanır.  

Ölçüsüne Göre Halı Fiyatları

Halı fiyatları bazı kriterlere göre şekillenir. Bu kriterler; doku, tasarım ve halı ölçüsüdür. Teknolojinin geliştiği günümüzde makine halıları daha uygun maliyetle sunulurken el dokuma halıların maliyeti daha yüksektir. Frenda Home'da farklı kategorilerde her zevke ve bütçeye uygun kaliteli modelleri bulmanız mümkün. Yüzlerce halı arasından istediğiniz tasarımdaki halı fiyatlarını detaylıca inceleyebilir ve bütçenize uyan halıya Frenda Home güvencesi ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.