x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Kilim Modelleri ve Fiyatları

Kilim modelleri, diğer dekorasyon ögeleri ile beraber bir evin dekorasyonunu tamamlayan hoş detaylardan biri olma özelliğini taşır. Yaşam alanlarına renk katan kilimler, mobilyalar ile kusursuz bir uyum sağlar. Evin her alanında rahatlıkla kullanılan kilim halı modelleri içinde dekorasyon tarzını göz önünde bulundurarak seçim yapmak, canlı veya soft renkler ile desenler arasında hangi modelin mekana yakışacağı hakkında fikir verir.

Kilim Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kilim yolluk modelleri farklı ebatlarda, dokularda ve desenlerde üretilir. Kilim seçerken öncelikli olarak kullanılacak mekana ve alanın genişliğine göre tercih yapmak doğru olur. Küçük bir odanın içinde zemini tamamıyla kaplayacak kilim desenli halı modelleri tercih etmek, odayı ferahlatmaz, aksine olduğundan çok daha küçük gösterir. Diğer yandan örnek olarak yatak odalarının dekorasyon ögeleri ile salondaki aksesuarlar ve mobilyalar hem stil hem de renk bakımından farklıdır. Canlı renklerde dokunmuş bir kilim yatak odalarındaki dingin tasarım ile zıtlık yaratırken aynı kilim ile salonda estetik bir görünüm yakalanır.

Kilim Ölçüleri

Belirli bir alan için seçim yaparken her zaman kilim ölçüleri ile odanın boyutu dikkate alınır. Buna göre zemin, duvar ile kilim arasında belirli bir boşluk kalacak şekilde ölçülür. Örnek olarak, yemek masasını merkeze alarak etrafındaki sandalyeleri içine alacak ölçüde halı kilim modelleri arasından seçilen bir parça şık görünümüyle dekorasyonu tamamlar. Bir başka örnekte ise kilim koltuk takımının ortasına yerleştirildiğinde kanepenin ve koltukların ön ayaklarının kilimin üzerinde olması önemli bir ayrıntı sayılır. Koridor ve antrede yolluk veya kilim kullanırken her zaman alanın ölçüsünü dikkate almak gerekir. Mutfak kilim modelleri ise diğer mekanlarda kullanılanlara göre genellikle daha küçük ölçülerde tasarlanır. Duvardan duvara ölçü alınarak kilim mutfak tezgahı ile orantılanır ve doğru ebat bulunur.

Kilim Kullanımının Faydaları?

Halı ve kilim modelleri ev dekorasyonlarını güzelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda geniş bir alanı görsel olarak diğerlerinden ayırmaya yardımcı olur. Yaşam alanları için ideal kilimi belirlemek ise büyük ölçüde kilimin kullanılacağı odaya ve elbette işlevsel olmasına göre farklılık gösterir. Geleneksel desenlerden bohem tarzlara, geometrik detaylarla tasarlanmış çağdaş stillerden natürel ve yalın olanlara kadar pek çok farklı kilim seçeneği vardır. Kilim kullanmanın faydaları arasında en belirgin olanı yumuşacık tüylü dokusu ile bulunduğu alanın atmosferini üst seviyelere çıkarması ve tamamlayıcı bir dokunuş yaratması olur. Bir oturma odası halı veya kilim olmadan her zaman eksik görünür. Örnek olarak dekorasyon ögelerinin tarzını vurgulayan tonlarda İskandinav kilim modelleri zeminin üzerinde dikkat çekici bir görünüm yaratır. Evin girişinde kullanılan bir kilim ise ilk izlenim için oldukça önemli bir detay kabul edilir. Küçük veya büyük mekanlardaki dekorasyon dokuma kilim modelleri ile zenginleşir.

Kilim Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle trafiğin yoğun olduğu mutfak, antre veya koridor gibi alanlarda dayanıklı malzemeden üretilmiş olan kilim modelleri tercih edilir. Çoğu kilim leke tutmasa bile tozu ve kiri emdiği için soluk görünür. Sık sık süpürmek, silkelemek kilimlerin temiz ve canlı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca eğer silinebilir bir malzemeden üretilmiş ise saçakları ile birlikte kilimi nemli bir bez yardımıyla nazikçe silmek, düzenli kilim temizliği ve bakımı sayesinde daha uzun süre dayanıklılığını korumasını sağlar.

Kilim Nasıl Yıkanır?

Kilim satın alırken kullanılan alana göre makinede yıkanabilir kilim modelleri arasından seçim yapılır. Örneğin evcil hayvanların yaşadığı evlerde, daha çok zaman geçirilen alanlarda hassas malzemeler yerine kullanışlı ve şık ucuz kilim modelleri kullanmak daha doğru seçim olur. Bazı kilimler ipek, yün veya jüt malzemeden üretilir. Bu tür kilimlerin bakımı ve temizliği için bir profesyonelden yardım almak gerekir. Boyanın akmaması ve kilimin yıpranmaması için öncelikle makinede yıkanıp yıkanmama özelliği dikkate alınır. Akrilik veya polyester iplerle dokunmuş kilim modelleri makinede yıkamak için daha uygun kabul edilir. Ancak yine de her zaman kullanım kılavuzuna uygun olarak temizlemek doğru olur.

Mevsime Göre Kilim Seçimi

Bazı kilimler daha kalın dokulu iken yazlık kilim modelleri ince ve hafif üretilir. Mevsimine ve yaşam alanına göre kullanılan kilimin malzemesi öncelikli tercih nedenini gösterir. Daha şık bir dekorasyon için hasır kilim modelleri mutfak, balkon, bahçe veya yazlık ev gibi alanlarda estetik bir görünüm yaratır. Diğer yandan kalın veya tüylü kilimler her oda ile mükemmel uyumu yakalayamaz. Mekanın bulunduğu alandaki iklim, rutubet ve küf gibi unsurları dikkate almak mevsimine göre kilim seçmeye yardımcı olur. Kısa tüylü dokuma bir kilim ile pamuk veya yün birleşimi kilim modelleri arasında tercih yaparken elbette yaz mevsiminin sıcak ve neşeli ruhuna ya da kışın kasvetli ve soğuk havasına uygun desenler karar vermeyi kolaylaştırır.

En Uygun Kilim Fiyatları

Frenda Home şık, konforlu ve her bütçeye göre ucuz kilim modelleri ile ev dekorasyonlarında tercih edilir. En uygun kilim fiyatları seçenekleri ve birbirinden farklı stillerde tasarlanan kilim modelleri ile evini yenilemek, yaşam alanlarını güzelleştirmek isteyen herkes için Frenda Home koleksiyonunda bir kilim mutlaka vardır. Her mekanda rahatlıkla kullanılan canlı motiflerle tasarlanmış kilim modellerini hemen keşfedin.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.