x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Filtre
{{ SELECTED.TEXT }} ×
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
Halı çeşitleri desen, motif, renk, üretim tekniği ve üretim malzemesi gibi detaylarıyla dekorasyonda farklı kombinasyonlar elde etmenize olanak tanır. Evlerinize şıklık katan bu ürünler, aynı zamanda ayaklarınızı zemin etkisinden korur. Bu özellikleri sayesinde çadırlardan saraylara kadar yüzyıllar boyu insanoğlunun hayatında olan halı çeşitleri, evlerden ofislere kadar farklı mekanlarda kendine yer bulmaya devam eder. Bugün farklı dokuma yöntemi, tasarım ve malzeme türü ile geniş skalada yer alan dekorasyonun ana malzemesi halılar, arasında seçim yaparken özelliklerini bilmek önem taşır. 

Makine Halıları

Klasik dokuma yöntemlerinin aksine makineler aracılığıyla fabrika ya da atölyelerde dokunan halı çeşitleri, makine halıları olarak bilinir. Makineler elle dokumaya göre çok daha hızlıdır. Makinede üretilen halı çeşitleri ve fiyatları seri üretim nedeniyle ekonomik seviyede yer alır. Aynı zamanda makine teknolojisi sayesinde halılar çok çeşitli ebatlar ve renklerde üretilir. Artan iplik çeşitliliği ile de zahmetsiz üretimin yanı sıra tasarım özellikleri gelişmiştir.  

Makine halısı seçiminde dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcuttur. Bunlardan ilki, üretim esnasında kullanılan iplik çeşididir. Bu, halının kalitesi ile doğru orantılıdır. Kaliteyi belirleyen bir başka unsur hav yüksekliği yani halının yüzeyindeki elyafın yüksekliğidir. Yüksek hav oranı, kullanımda yumuşaklığı da beraberinde getirir. Ancak hav yüksekliğinin kullanım alanı ve amacına uygun olması önem taşır. 

Bir diğer önemli faktör de iplik sıklığıdır. İplik sıklığı halının ne kadar dayanıklı olduğuna işaret eder. Sık dokunan bir halı diğerlerine göre daha ağır olacağı için zeminde rahat tutunur ve kaymaz. Ancak dokuma sıklığı az olan halı hafiftir; kayma yapabilir. Bu noktada tercihinizi kaymaz taban özelliğine sahip olan halılardan yapabilirsiniz. 

Kaymaz tabanlı halı çeşitleri yeni nesil halı teknolojisinin en iyi örneklerinden biridir. Kaymaz tabanlı halılar özel yapıları nedeniyle zemine tutunur. Böylece halının toplanmasının ya da kaymasının önüne geçilmiş olur. Hem güvenliğiniz için uygun hem de dağınık bir görünüme mahal vermemek için idealdir. En kullanışlı halı çeşidi olan kaymaz taban modelleri, desen ve renk konusunda geniş bir skalaya sahiptir. Farklı tasarım ve boyutlardaki modeller oturma odası, mutfak, salon, antre ya da çocuk odası gibi yaşam alanlarında rahatlıkla kullanılır.

Kilim Dekoratif Halılar

Halı çeşitleri arasında yer alan kilimler, tarihi çok eskiye uzanan dekoratif ve işlevsel eşyalardan biridir. Genel olarak halı ile kilim arasında temel farklar bulunur. Halı çeşitleri genelde kalın, kilimler ise incedir. Temel fark ise üretim tekniğinden kaynaklanır. Halılar dokunur ancak kilim üretilirken iplikler birbirlerine dolanıp birbirlerinden geçirilerek örülür. Kilim çeşitleri genel olarak halılardan daha kısa sürede üretilir.

Kilim fiyatları elde dokuma ya da makinede dokuma gibi imalat tekniğinin yanı sıra kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterir. Renk ve desen seçeneği de yine fazladır. Yuvarlak, kare ve dikdörtgen gibi farklı şekiller ve farklı ebatlarla satışa sununur. Kilimler yaşam alanlarının hemen her noktasında kullanılabilir. İster salonda, ister holde isterseniz de mutfakta kilimleri tercih edebilirsiniz. Süsleme amacıyla duvarlarınızda da kilimlere yer ayırabilirsiniz. 

Vintage etkisi yaratan patchwork dekoratif kilim halıların yanı sıra geometrik tasarımlara sahip yeni nesil modern modeller de mevcuttur. Kilimler genellikle daha çok yaz mevsiminde veya sıcak bölgelerde tercih edilse de dekorasyonunuza estetik bir unsur katmak için de tercih edebilirsiniz. Özellikle mekânda geleneksel bir hava oluşturmak isterseniz gelenesel tasarımlara sahip kilim çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. 

Bambu Halılar

Bambu malzemeden imal edilen halı çeşitleri, son yıllarda popülaritesi artan ürünler arasındadır. Bambunun yapısı ve görünümü bunda etkili olan en önemli etkendir. Bambu bitkisindeki liflerden üretilen halılar, doğaldır. İpeksi bir dokuya sahip olan yapısı ayaklarınızda yumuşacık ve serin bir his bırakır.

Anti bakteriyel ve anti alerjik yapısı nedeniyle sağlıklıdır. Özellikle alerjik bir yapısı olanlar için tavsiye edilir. Anti alerjik özelliği nedeniyle daha çok çocuk odalarında tercih edilen modeller, özgün yapıları ve geniş model - renk - ebat skalası ile tüm yaşam alanlarında yerini alır. 

Bambu halı alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunur. Öncelikle bambu halı çeşitleri sentetik olmayan halıları ifade eder. Bu sebeple bambu halı satın alırken doğal olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Satın alınan bambu halı temizliği de ürünün hassas olması nedeniyle dikkatli bir şekile yapılmalıdır. Bambu halınızın dokusuna zarar vermemek için elektrikli süpürge ile ipliklerin yatış yönüne doğru paralel şekilde süpürmelisiniz. Halı üzerindeki lekeleri ıslak bir bez yardımı ile temizleyebilir, kimyasal temizlik maddesi kullanmamalısınız. 

Dijital Baskılı Halılar

Dijital baskılı olan halı çeşitleri, makine üretimi olan yeni nesil modelleri işaret eder. Dijital baskı tekniği ile tasarlanan modeller teknolojinin de devreye girmesi ile kullanıcılara çok geniş desen ve renk seçeneği sunar. Halıların üzerine en zor motifler uygulanabildiği gibi resimler de basılabilir. Bu doğrultuda çocukların odalarını süsleyen çizgi film karakterlerinin yer aldığı halı çeşitleri, dijital baskı tekniği ile yapılır. Bu halılar çocuk odalarının yanı sıra hol, mutfak ve banyoda sıklıkla karşımıza çıkar. Baskı tekniği ile birbirinden güzel desen, motif ve yazılar halıyı eğlenceli hale getirirken mekana enerji katması sağlanır. Baskı soyut desenlerden oluşabildiği gibi ağaç, şelale gibi gerçek görüntüler de halının üzerine uygulanabilir. 

Yazlık ve kışlık halı çeşitleri arasında yer alan bu modeller, salon ve oturma odası gibi yaşam alanlarına hareket katarak, dekorasyonda dinamik etkiyi artırır. Daha çok koridorda tercih edilen yolluk çeşitleri de son yıllarda bu baskı tekniğinden payını almış, koridorlarına canlılık getirmek isteyen kullanıcıların gözdesi olmuştur. Baskı tekniğinin kullanılması, özel tasarım imkanını da beraberinde getirir. Kullanmak istediğiniz ölçüdeki halıya istediğiniz deseni baskı tekniği ile uygulayabilirsiniz. Bu sayede kişiselleştirilmiş özel bir halı elde edebilirsiniz.  

Halı Çeşitleri ve Fiyatları

Halı fiyatlarının belirlenmesinde model, tasarım, boyut gibi etkenler bulunur. İplik çeşidi halının kalitesini belirlediği için, fiyat faktöründe öne çıkar. Ardından kaliteyi etkileyen bir nokta da boyanın çeşididir. Desenleri ve renkleri belirlemek için kullanılan boyalar da kendi içinde kalite sınıflarına ayrılır. Malzemenin kendisi kadar ne kadar kullanıldığı da önemli olan bir diğer konudur. Halı boyutu büyüdükçe imalat aşamasında kullanılan malzeme miktarı artacağı için halının fiyatı da artar. 

Üretim tekniği de fiyata direkt etki eden bir başka unsurdur. Üretim tekniği genelde elde üretim ve makine dokuması olarak birbirinden ayrılır. El dokumasına oranla makine halı çeşitleri daha kısa sürede ve daha az iş gücü kullanılarak imal edildiği için çok daha ekonomiktir. 

Halı çeşitleri için geçerli olan bu kriterler kilim modelleri için de geçerlidir. Kilim fiyatları üzerinde de kilimin üretildiği iplik çeşidi, örme tekniği ve ürünün ebatı fiyat üzerinde doğrudan etki yapar. Frenda Home kaliteli mutfak, antre, yatak odası ve salon halı çeşitlerini geniş fiyat skalasıyla ayaklarınıza serer. Dekorasyonunuza, bütçenize ve kişisel beğeninize göre en doğru halıyı bulabilir, Frenda Home garantisi ile uzun yıllar gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.