x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Doğru Ölçüde Halı Nasıl Belirlenir? Halı Boyutu Nasıl Olmalı?
28.07.2023

Doğru Ölçüde Halı Nasıl Belirlenir? Halı Boyutu Nasıl Olmalı?

Halı, dekorasyona sıcaklık katan tamamlayıcı parçalar arasında yer alır. Model ve fonksiyonel açıdan geniş bir çeşitliliğe yayılır. Kaymaz tabanlı halı, banyo gibi ıslak zeminlerde güvenli bir kullanım sunar. Yıkanabilir halı, evcil hayvan besleyen kişilerin tercihi olur. Şekilsel olarak ise, yerleştireceğiniz konuma göre belirleyebilirsiniz.

Seçtiğiniz halının yerleştirildiği odaya dekorasyon ve büyüklük açısından uygun olması gerekir. Doğru yerleşim ile oda bütünlüğünü koruyabilir, dekorasyon tarzınızı tamamlayabilirsiniz. Ev ya da ofis fark etmeksizin kullanılan bu ürün grubu, farklı desen ve boyutlarda tasarlanır. Doğru tercihler, dikkat çekici bir görünüm sergilemenizi sağlar. Halı ve serilecek odaların ölçüsünü hesaplayarak ürün seçimini gerçekleştirebilirsiniz. 

Halı Boyutunu Seçerken Göz Önünde Bulundurmanız Gereken Noktalar

Halı çeşitleri, görünüm ve işlevsel bakımdan göz dolduran aksesuarlardır. Evin genel atmosferine ve odanın büyüklüğüne uygun ürünler, şık bir yaşam alanı oluşturmanızı sağlar. Odanın genişliği ile birlikte mobilyaların konumu ve odanın kullanım amacı da size yol gösterir. Yolluk ya da antre halısı fark etmeksizin boyut seçerken tavsiye edilen bazı noktaları aşağıdaki gibi sıralamak mümkün;

  • Oda büyüklüğünden bağımsız olarak, halıların duvar ile arasında 35-45 cm mesafe bırakılmalı,
  • Oda genişse, oturma grubu üzerine gelecek şekilde yerleştirilmeli,
  • Mobilya altını kaplaması istenmediğinde, arada yaklaşık 15 cm'lik boşluk olmalı,
  • Küçük odalarda ise, mobilyalardan bağımsız mekânın merkezine yerleştirilen ürünler tercih edilmeli.   

Yemek, yatak ve çocuk odası ile birlikte mutfak ve antre gibi alanlarda farklı ölçülerde halı kullanılarak uyumlu bir görünüm sağlanır. Seçim sırasında dikkate alabileceğiniz bazı ipuçları arasında; iki kere ölçüm yapmak, mobilyaların altına girip girmeyeceği ve rahat bulunan ölçülere yönelmek yer alır.

Odaya Göre Halı Ölçüsü Tercihi

Oda türüne göre model ve ölçü ile birlikte yerleşimi de farklılık gösterir. Salon için seçerken koltukların büyüklüğü, mobilyaların konumu ve oda genişliği önemli kriterlerdir. Salon halısı büyükse, oda geniş ve ferah; küçük ise, dar ve minimal görünür. Yemek odası için masa ve sandalyelerin büyüklüğünü göz önünde bulundurmanız gerekir. Masa ve sandalyeleri kapsayacak şekilde yerleştirilebilir. Mutfak halısı, sandalye ayaklarının ortalama 25 cm dışında bitip masanın her yönünden de 30 ile 40 cm arasında boşluk olması gerekir.

Yatak odası halısı seçiminde yatak ve komodin yol gösterici olur. İsterseniz yatak ve komodini içine alacak şekilde, isterseniz de 20 cm boşluk mesafede yerleştirebilirsiniz. Geniş bir odaya sahipseniz, komodinleri dışarıda bırakıp yatağın altına serebilirsiniz. Dikdörtgen odalar, yatağın iki yanına küçük halılar ile estetik bir görüntüye sahip olur. 

Halı Ölçüsü Nasıl Hesaplanır?

Doğru boyutu hesaplayarak ev ya da iş yerinize uygun bir ürün seçmeniz gerekir. Öncelikle, yerleşim alanını ölçmek ve doğru bir konum belirlemek için kroki çizebilirsiniz. Yerleştireceğiniz alanının uçtan uca ölçüsünü alarak başlayabilirsiniz. Sonrasında, mobilya boyutlarını çıkıp kalan boş alanı da hesaplamanız gerekir. Kroki üzerinde yerleştirmek istediğiniz konumu bulup doğru boyuta sahip olabilirsiniz. Ürünün en ve boy ölçüsünü alıp birbiriyle çarptıktan sonra 10 bine bölerek metrekaresini bulabilirsiniz. 

Halının Formuna Göre Boyut Hesaplama

Ürün formu, boyutlarını hesaplarken belirleyici bir rol üstlenir. Yatak ya da çocuk odası halısı fark etmeksizin kare ve dikdörtgen formlarda tercih yapabilirsiniz. Ürünlerin en ve boyunu öğrenip mobilyaların taban ölçüsünü alarak doğru ürünü seçebilirsiniz. Oval ve yuvarlak ürünlerden en ya da boyunu almanız yeterli olur. Çapını kendisi ile çarptıktan sonra metrekare ölçüsüne ulaşabilirsiniz. Halı model ve ölçülerini detaylı bir şekilde incelemek için Frenda Home'u ziyaret edebilirsiniz. 

Blog Son Eklenenler
2023’ün Halı Trendleri Nedir?
İş, dekorasyona gelince kararsız kalmanız çok olasıdır. Seçeneklerin fazlalığı, alternatiflerin birbirinden farklı olması kimi zaman kafa karıştırıcı olabilmektedir.
Devamını Oku
Antialerjik ve Antibakteriyel Halı Nedir?
Halılarda bulunan tozlar, ev akarları, mitler ve gözle görülemeyen bakteriler alerjisi olan kişilerde astım ataklarına neden olabilir. Bu tür alerjenler mobilya, perde, yatak ve yastık gibi yumuşak yüzeylerde oldukça fazladır.
Devamını Oku
Temizliği Kolay Halı Modelleri
Bir halının temizliği, kullanım süresi boyunca sağlıklı bir ortamın korunmasına yardımcı olur. Temizliği kolay halılar genellikle düz ve düşük tüylü olanlardır.
Devamını Oku
Kaydırmaz Taban Mutfak Halıları, Yollukları ve Avantajları
Kaydırmaz taban mutfak halıları ve   yolluk lar   size pratik ve güvenli bir mutfak deneyimi sunar. Özel olarak tasarlanmış kaydırmaz tabanları, düşmeleri önler ve kaymalara karşı güvenlik sağlar.
Devamını Oku
Halı Renkleri Neye Göre Seçilir? Halı Rengi Seçim Kılavuzu
Hayalinizdeki evi tasarlamanın en heyecan verici kısmına geldik: halı rengi seçimi! İç mekanınızı tamamlayan bir halı seçmek, evinizin karakterini yansıtmanın en keyifli yoludur.
Devamını Oku
Evcil Hayvan Sahipleri İçin Halı Tercihi Nasıl Olmalı?
Evinizde tüylü bir dostunuz varsa, halı seçimini dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir. Hem evcil hayvanınıza hem de dekorasyon stilinize uygun bir tercih yaparak evinizi tamamlayabilirsiniz.
Devamını Oku
Doğru Ölçüde Halı Nasıl Belirlenir? Halı Boyutu Nasıl Olmalı?
Halı, dekorasyona sıcaklık katan tamamlayıcı parçalar arasında yer alır. Model ve fonksiyonel açıdan geniş bir çeşitliliğe yayılır. Kaymaz tabanlı halı, banyo gibi ıslak zeminlerde güvenli bir kullanım sunar.  
Devamını Oku
Detaylı Halı Temizliği Nasıl Yapılır?
Halılar evlerimizin veya iş yerlerimizin önemli bir parçasıdır ve zamanla kirlenirler. Sıradan bir elektrik süpürgesi kullanarak yapılan temizlik yüzeydeki tozları alabilir, ancak detaylı bir temizlik için daha kapsamlı bir işlem gerekir.
Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.