x
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Doğru Halı Metrekaresi Nasıl Ölçülür?
23.05.2023

Doğru Halı Metrekaresi Nasıl Ölçülür?

Halı metrekaresinin doğru hesaplanması, ürünlerin seçiminde doğru ölçülerin belirlenmesini sağlar. Bu da hem doğru miktarda ürün satın almanızı hem de döşeneceği alanın tamamını kaplamasına neden olur. Bununla birlikte halı metrekaresi ölçümünün tam yapılması, fiyatlandırma sürecinde doğru bir maliyet hesabı yapmanızı da sağlar. Kullanacağınız alanın metrekaresini hesaplayıp doğru ürünü seçerek daha dekoratif bir halıya sahip olabilirsiniz. Doğru ölçülerin belirlenmesi, kullanım kolaylığı sağladığı için halının uzun ömürlü olmasını ve estetik açıdan daha düzgün bir görünüm elde edilmesine olanak tanır.

Halı Metrekaresi Nasıl Ölçülür?

Halı metrekaresinin doğru hesaplanması, hem pratik hem de estetik açıdan büyük öneme sahiptir. Halı metrekaresi ölçümlerini santimetre cinsinden hassas bir şekilde yaparak, ürünün tam olarak mekana uygun olmasını sağlayabilirsiniz. Standart halı ölçüleri metrekareye göre belirlenilir. 4 m2 halı ölçüsü gibi standart ölçüler şu şekilde hesaplanır:

           4 metrekare halı ölçüleri: 160 cm x 230 cm veya 100 cm x 400 cm gibi genellikle orta boyutlu bir oda veya salon için kullanılan bir ölçüdür.

           6 metrekare halı ölçüsü: 200 cm x 290 cm veya 200 cm x 300 cm gibi geniş bir oda veya salon için tercih edilen bir ölçüdür.

           4 m2 veya 6 m2 halı ölçüsü: Bu iki ölçü metrekare cinsinden ölçülen modellerin standart olarak kullanılan ölçüleridir. 4 m2 yaklaşık olarak 160 cm x 230 cm veya 100 cm x  400 cm boyutlarında olabilirken, 6 m2 ise yaklaşık olarak 200 cm x 290 cm veya 200 cm x 300 cm boyutlarında olabilir.

           5 metrekare halı ölçüsü: 180 cm x 280 cm veya 200 cm x 250 cm gibi orta büyüklükteki odalar için tercih edilen bir ölçüdür.

           Halı metrekaresi hesaplama: Halı metrekaresi hesabı için genişliğini ve uzunluğunu santimetre cinsinden ölçüp çarpmanız gerekir. Örneğin, 160 cm genişliğinde ve 230 cm uzunluğunda bir halı metrekaresini hesaplarken; 160 cm x 230 cm = 36,800 cm2 veya 3.68 m2 sonucunu bulabilirsiniz.

           Halı ölçüleri: Genellikle standart ölçülerde üretilir, ancak özel ölçüler de bulunabilir. Standart ölçüler genellikle 160 cm x 230 cm, 200 cm x 290 cm, 240 cm x 340 cm gibi boyutlardır.

           3 metrekare halı ölçüsü: 100 cm x 300 cm veya 160 cm x 190 cm gibi küçük odalar veya koridorlar için tercih edilen bir ölçüdür.

           160x230 halı kaç metrekare: 160 cm x 230 cm boyutlarındaki bir halı, yaklaşık olarak 3.68 m2 büyüklüğünde olacaktır.

           5 m2 halı ölçüsü: 180 cm x 280 cm veya 200 cm x 250 cm gibi orta büyüklükteki odalar için tercih edilen bir ölçüdür. Genellikle oturma odaları, yatak odaları veya yemek odaları gibi orta büyüklükteki mekanlarda kullanılan halı metrekaresi ölçüsüdür.

Her Ölçüye Uygun Halıları Keşfedin

Halı metrekare hesaplama işlemi için, genellikle geniş kenarın ölçüsünü uzun kenar ölçüsüyle çarpmanız gerekir. Örneğin, 200 cm genişliğinde ve 250 cm uzunluğunda bir yerin metrekaresi 200 cm x 250 cm = 50 bin cm2 veya 5 m2 olacaktır. Doğru halı metrekaresini ölçmek, halının doğru bir şekilde yerleştirilmesini ve mekanda estetik bir görünüm sağlanmasını sağlar. Ayrıca, mekanın kullanım amacına ve tarzına uygun bir model seçerek, dekorasyonunuzu tamamlayabilir ve mekana sıcaklık ve konfor katacak bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Siz de farklı metrekareye sahip modellere göz atmak için Frenda Home web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yaşam alanınıza göre bir modeli seçerek keyfini sürebilirsiniz.

Blog Son Eklenenler
2023’ün Halı Trendleri Nedir?
İş, dekorasyona gelince kararsız kalmanız çok olasıdır. Seçeneklerin fazlalığı, alternatiflerin birbirinden farklı olması kimi zaman kafa karıştırıcı olabilmektedir.
Devamını Oku
Antialerjik ve Antibakteriyel Halı Nedir?
Halılarda bulunan tozlar, ev akarları, mitler ve gözle görülemeyen bakteriler alerjisi olan kişilerde astım ataklarına neden olabilir. Bu tür alerjenler mobilya, perde, yatak ve yastık gibi yumuşak yüzeylerde oldukça fazladır.
Devamını Oku
Temizliği Kolay Halı Modelleri
Bir halının temizliği, kullanım süresi boyunca sağlıklı bir ortamın korunmasına yardımcı olur. Temizliği kolay halılar genellikle düz ve düşük tüylü olanlardır.
Devamını Oku
Kaydırmaz Taban Mutfak Halıları, Yollukları ve Avantajları
Kaydırmaz taban mutfak halıları ve   yolluk lar   size pratik ve güvenli bir mutfak deneyimi sunar. Özel olarak tasarlanmış kaydırmaz tabanları, düşmeleri önler ve kaymalara karşı güvenlik sağlar.
Devamını Oku
Halı Renkleri Neye Göre Seçilir? Halı Rengi Seçim Kılavuzu
Hayalinizdeki evi tasarlamanın en heyecan verici kısmına geldik: halı rengi seçimi! İç mekanınızı tamamlayan bir halı seçmek, evinizin karakterini yansıtmanın en keyifli yoludur.
Devamını Oku
Evcil Hayvan Sahipleri İçin Halı Tercihi Nasıl Olmalı?
Evinizde tüylü bir dostunuz varsa, halı seçimini dikkatli bir şekilde yapmanız gerekir. Hem evcil hayvanınıza hem de dekorasyon stilinize uygun bir tercih yaparak evinizi tamamlayabilirsiniz.
Devamını Oku
Doğru Ölçüde Halı Nasıl Belirlenir? Halı Boyutu Nasıl Olmalı?
Halı, dekorasyona sıcaklık katan tamamlayıcı parçalar arasında yer alır. Model ve fonksiyonel açıdan geniş bir çeşitliliğe yayılır. Kaymaz tabanlı halı, banyo gibi ıslak zeminlerde güvenli bir kullanım sunar.  
Devamını Oku
Detaylı Halı Temizliği Nasıl Yapılır?
Halılar evlerimizin veya iş yerlerimizin önemli bir parçasıdır ve zamanla kirlenirler. Sıradan bir elektrik süpürgesi kullanarak yapılan temizlik yüzeydeki tozları alabilir, ancak detaylı bir temizlik için daha kapsamlı bir işlem gerekir.
Devamını Oku
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.